Prosinec v lese
Prosinec je obdobím vegetačního klidu. Dny se rychle krátí. Noci jsou dlouhé a studené. Stromy jsou bez listí, ukládají se ke spánku a čekají na jaro. Během zimy spotřebovávají zásoby cukrů, který si na toto období uložily do kořenů a kůry.
Lesním ptákům začíná kruté období, hlavně těm zpěvavým, kteří u nás přes zimu zůstávají. Moc rádi proto navštěvují krmítka v blízkosti lidských obydlí. Pokud jim chcete pomoci, tak krmení doplňujte vždy čerstvé, jinak zplesniví a ptáci mohou onemocnět. Krmítko je nutné také pravidelně čistit.
U nás přezimující ptáci (např. sýkorky a havrani) používají různé strategie, aby neumrzli. Možná jste všimli, že ptáci
jsou v zimě daleko načechranější a kulatější než v létě. V pozdviženém
peří je uzavřený vzduch, který je hřeje jako péřová bunda. V načechraném peří si může pták schovat i holý zobák a nohy, kterými uniká teplo. Při nočním hřadování na větvích se zahřívají tak, že se shluknou a přitisknou se k sobě.
Lesní zvěř
vylézá ze svých úkrytů pouze za potravou, jinak je neaktivní. Někteří
živočichové spí zimním spánkem. Lišky, rysi a vlci celou zimu loví,
například zajíce. Ti musí naběhat spoustu kilometrů, aby se nasytili.
Živí se suchou trávou a kůrou stromů.
Myslivci pravidelně doplňují do krmelců krmení, aby zvěř nestrádala. Krmná místa navštěvují srnci, jeleni, divoká prasata, lišky, káně lesní, krkavec velký a vrány.
Lesníci sbírají šišky smrku, modřínu a borovice. Uskladňují na zimu žaludy a bukvice. Starají se o ochranu kultur proti okusu zvěří a pokračují v těžbě vánočních stromků z prořezávek nebo plantáží.
Jehličí ze
smrků a borovic je výživnou pochoutkou nejen pro tetřeva, ale i pro
spárkatou zvěř, která jej okusuje z poražených stromů. Věděli
jste, že jehličí má 6x více vitamínu C než pomeranč? Na vysokých
lípách, topolech nebo jehličnanech můžeme zahlédnout trsy jmelí,
jehož bílé kuličky velmi chutnají brkoslavům, zpěvavým ptáčkům s
chocholkou, kteří tento poloparazitický keřík rozšiřují trusem.
Les vypadá v tomto období často jako pocukrovaný, když je zimní vzduch hodně vlhký, tvoří se na větvích stromů malé kapičky, které zmrznou na jinovatku. Třpytivá sněhová pokrývka v lese vytváří pohádkové kulisy. Ve sněhu se objevují stopy divoké zvěře, které jsou ve zbylé části roku většinou našim očím skryté.