Lesem ke zdraví

Efekt biofilie

Všichni intuitivně cítíme, že nám les prospívá. Dnes je to  i vědecky dokázáno, že nás příroda ovlivňuje víc, než jsme dosud předpokládali. Člověk má biologickou potřebu spojení s přírodou. Říká se tomu odborně efekt "biofilie", což v řečtině znamená "lásku k životu a živému světu".

V přírodě se cítíme dobře, protože právě tam jsme žili většinu své existence na Zemi (99,9% času). Máme kořeny a ty nevyrůstají z betonu. Blízký kontakt s přírodou je pro naše celkové zdraví stejně důležitý, jako zdravá strava       a cvičení.

Při procházce lesem, vdechujeme léčivou moc fytoncidů    z výpotků stromů. Hlavní složkou fytoncidů jsou terpeny. Jedná se o plynné látky, pomocí kterých mezi sebou stromy, další rostliny i hmyz komunikují. Náš imunitní systém na terpeny bezprostředně reaguje tak, že posiluje svoji obranyschopnost.



Vědecké studie dokazují, že pobyt v přírodě:

Povzbuzuje imunitní systém díky zvýšení počtu NK buněk      (druh bílých krvinek), které bojují proti virům a nádorovým buňkám. Dlouhodobý stres a zármutek jejich počet naopak snižuje.

Snižuje krevní tlak                    (již po 10 minutách) a také srdeční frekvenci.


Snižuje hladinu stresových hormonů kortizolu                        a adrenalinu.


Zlepšuje a prodlužuje dobu spánku.


Ovlivňuje ustálení hladiny krevního cukru.


Zlepšuje náladu, posiluje pocit vitality a celkové pohody.



Věděli jste, že i pouhý pohled na obrázek přírody redukuje stres a zlepšuje kognitivní výkon? :)